1

Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z dekoratorem?

Zastanawiacie się jaki będzie wystrój Waszej weselnej sali? Podpowiemy, jak przygotować się na spotkanie z dekoratorem: co powinniście wiedzieć, o co trzeba zapytać, co powinno wzbudzić Wasze zaufanie, a co dać do myślenia? Oto kilka ważnych rad!

Przed Wami najważniejsze wydarzenie w życiu - Wasz ślub i wesele. Jednym z punktów na liście najważniejszych spraw do załatwienia jest na pewno wybór sali oraz jej dekoracji. 

Co trzeba ustalić z właścicielem sali?

Podczas podpisywania umowy na wynajęcie sali koniecznie zapytajcie właściciela lub menedżera w jakim zakresie możecie korzystać z sali podczas jej dekorowania. Czy są miejsca, których nie wolno ruszać, czy raczej jest tutaj dowolność. Jeśli planujecie zlecić dekorację profesjonalnej firmie, pozbywacie się kłopotu związanego z takimi ustaleniami. Pracownicy firmy dekoratorskiej istniejącej od lat na danym rynku, znają wszystkie sale w okolicy (a przynajmniej powinni znać!) i wiedzą, jaki zakres prac wchodzi w grę, a jaki nie. Znają menedżerów i właścicieli i mają z nimi bezpośredni kontakt. Poza tym profesjonalni dekoratorzy są samowystarczalni. Posiadają własne stelaże, stojaki konieczne przy dekorowaniu i nie muszą korzystać z wyposażenia sali. Zazwyczaj kwestią ustalenia jest jedynie dekoracja sufitu, na co musi się zgodzić właściciel sali. Dekoratorzy, którzy znają konkretne miejsce, świetnie orientują się jakie dekoracje będą pasowały do danego otoczenia. Tutaj warto pamiętać, że do sali bardzo nowoczesnej niekoniecznie musi pasować styl rustykalny, a do sali typu stodoła – ultranowoczesne rozwiązania… Ale przecież ,,klient nasz pan” i to od niego zależy ostateczny wygląd sali. 

Wygoogluj firmę dekoratorską!

Przed wyborem firmy dekoratorskiej warto znaleźć ją w Internecie i sprawdzić czy jest aktywna w mediach społecznościowych. Jeśli znajdziemy tam aktualne prezentacje powinno to wzbudzić nasze zaufanie. Sprawa obowiązkowa dla pary młodej – zapoznać się z portfolio danej firmy. Warto też poszukać opinii, choć nie wszystkim trzeba wierzyć. Jeśli spotykamy się z kilkoma dekoratorami, to niekoniecznie bierzmy pod uwagę co jeden mówi na drugiego. Opinie wygłaszane o konkurencji mogą być bardzo dalekie od prawdy. Warto też pamiętać, że branża dekoratorska działa lokalnie. Ze względu na koszty dojazdu i kwestie logistyczne dana firma zajmuje się obszarem maksymalnie do 100 kilometrów odległości od siedziby. Wyjazd 300 czy 500 km nie jest opłacalny ani dla firmy, ani dla klienta. Oczywiście raz na jakiś czas zdarza się, że firma przyjmuje zlecenia w innej części kraju, ale są to sytuacje raczej wyjątkowe. 

Czy trzeba mieć zaplanowany wcześniej budżet na dekoracje?

Są pary, które wcześniej planują ile mogą wydać na dekorację sali weselnej. Wtedy dekorator powinien się do tego budżetu dostosować i zaproponować jak najlepsze rozwiązania. Jednak w większości przypadków para młoda dowiaduje się dopiero podczas spotkania z dekoratorem co ile kosztuje. I nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież skąd osoby, które pierwszy raz w życiu organizują wesele mają wiedzieć jakie są to koszty. Trzeba pamiętać, że można zrobić elegancką dekorację za niewielką kwotę, ale można też poszaleć i taka dekoracja może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. A wtedy to będzie naprawdę efekt wow!

Teściowa, siostra, kolega… doradzają czy przeszkadzają?

Zdecydowanie przeszkadzają! Na spotkanie z dekoratorem powinni się wybrać wyłącznie państwo młodzi. Oni najlepiej wiedzą jak ma wyglądać ich wesele. Pierwsze spotkanie z dekoratorem to moment, kiedy mamy okazję obdarzyć go zaufaniem, porozmawiać o oczekiwaniach i najlepszych rozwiązaniach. Tłum doradców tylko w tym przeszkadza. Najgorszy układ to państwo młodzi plus obie mamy… Na takim spotkaniu zazwyczaj niczego nie udaje się ustalić. ,,Zrobicie jak chcecie, ale moim zdaniem…” – to najczęściej słyszane słowa, powtarzane przez całe spotkanie. Inne z ust mamy panny młodej: ,,nie dyskutuj, ja płacę – ja wybieram”. To oznacza łzy i koniec spotkania. Na szczęście coraz częściej państwo młodzi sami finansują swoje wesele i na spotkanie z dekoratorem przychodzą bez doradców. 

Czy zaufać dekoratorowi?

Dobra firma dekoratorska zawsze fotografuje swoje dzieło i zamieszcza je w portfolio. Dlatego piękna dekoracja jest również w interesie firmy. Jest jej wizytówką. Jeśli portfolio firmy jest bogate – mamy do czynienia z profesjonalnym dekoratorem. Połowa par na pierwszym spotkaniu z dekoratorem wie czego chce. Państwo młodzi przychodzą przygotowani, wyposażeni w zdjęcia dekoracji, które im się podobają. Od specjalisty oczekują jedynie drobnych podpowiedzi, raczej w kwestiach technicznych niż wizualnych. Ale są też pary, które nie do końca wiedzą, jak ma wyglądać ich sala weselna i bazują na doświadczeniu specjalistów. Rozmawiając z dekoratorem zwróćmy uwagę czy zachowuje on rozsądek w swoich propozycjach. Pamiętajmy, że na stołach musi zostać dużo miejsca na półmiski z jedzeniem. Taka jest w Polsce tradycja i tak będzie jeszcze przez wiele lat. Pary młode często przynoszą zdjęcia z zagranicznych przyjęć weselnych, gdzie podaje się potrawy bezpośrednio na talerzach i wtedy stół musi być bogato udekorowany, tę przestrzeń trzeba zapełnić. Na polskim weselu tradycje są inne i stoły nie mogą być przepełnione kompozycjami kwiatowymi czy dekoracjami zajmującymi całe miejsce. Nie do końca sprawdzą się też niskie kompozycje. Będą wyglądały ładnie tylko do momentu postawienie butelek i dzbanków z napojami. Potem zupełnie znikną. Z kolei dekoracja na stole pary młodej nie może być zbyt wysoka tak, by nie zasłaniać głównych bohaterów wydarzenia. Dekorator powinien znać te wszystkie zasady i poinformować o nich parę młodą. 

Wynająć firmę, poprosić koleżankę czy zostać Zosią Samosią? 

Uważacie, że koleżanka wykona dekorację Waszej weselnej sali taniej… ale czy na pewno? Najpierw zapytajcie właściciela sali, kiedy można rozpocząć dekorowanie. Jeśli dopiero w dniu ślubu, to zastanówcie się czy koleżanka poradzi sobie z takim zadaniem w kilka godzin. Dla dekoratora posiadającego doświadczenie i potrzebny sprzęt nie będzie to problemem. Dla osoby, która robi to po raz pierwszy, będzie to nie lada wyzwanie. Czy na pewno koleżanka wykona dekorację taniej? Oczywiście dekorator ma swoją marżę, ale też posiada wszystkie potrzebne elementy, nawet najdrobniejsze jak świeczniki czy wazony, które wypożycza do dekoracji. Koleżanka będzie musiała to wszystko kupić. Czy wtedy będzie taniej? Para młoda koniecznie musi to wszystko wziąć pod uwagę. Najgorszym pomysłem natomiast jest robienie wszystkiego samemu. Przykład z życia: panna młoda zorganizowała całe wesele sama. Zrobiła wszystko, zaplanowała, udekorowała, zadbała o każdy szczegół uroczystości… Finał był taki, że w trakcie wesela zasłabła i zabrała ją karetkę. Była wykończona fizycznie. Organizacja wesela to naprawdę ogromne wyzwanie i mnóstwo pracy. Trzeba się zastanowić czy gra jest warta świeczki? Zaoszczędzimy kilkaset złotych, ale jakim kosztem? 

Jak długo trwa spotkanie z dekoratorem?

Jeśli para młoda wie czego chce, to takie spotkanie trwa około 1-2 godziny. Jeśli nie wie – czasem potrzebne są nawet 2-3 spotkania. Pamiętajmy, by nie planować czasu na spotkanie z dekoratorem w weekend. W piątki i soboty jest on zajęty przy tworzeniu weselnych dekoracji. Takie spotkanie na pewno odbędzie się w tygodniu. I nie ma co narzekać, że Wy macie czas tylko w sobotę - przecież nie chcecie, żeby w dniu Waszego ślubu dekorator zamiast pracować na Waszej sali, poszedł na spotkanie z inną parą? A jeśli dekorator ma w sezonie weselnym wolny weekend i bez problemu umawia się z Wami w sobotę… to powinno dać Wam to do myślenia!

Zachęcamy do obejrzenia weselnych dekoracji firmy proARTI! Jesteśmy pewni, że Was zainspirują!