1

Andrzejkowy wieczór wróżb

Andrzejki to wieczór wróżb odprawiany z nocy 29 na 30 listopada czyli wigilię świętego Andrzeja. Andrzejki są specjalną okazją do hucznej zabawy przed okresem adwentowym, wieczór pełen magii magii.

Andrzejki obchodzone w ostatni weekend przed adwentem to czas ostatnich szalonych imprez, na kolejne będzie trzeba poczekać do Bożego Narodzenia i Sylwestra. 

A jaka jest historia Andrzejek?

Niegdyś Andrzejki były niezwykle ważnym świętem w Polsce, o charakterze matrymonialnym przeznaczonym wyłącznie dla niezamężnych dziewczyn. Głównym tematem wróżb andrzejkowych było małżeństwo, odprawiano je indywidualnie i traktowano bardzo poważnie.

Męskim odpowiednikiem Andrzejek były Katarzynki obchodzone 24 listopada czyli w wigilię świętej Katarzyny. Z czasem jednak zwyczaj obchodzenia Katarzynek zaczął zanikać, a mężczyzn zaczęto zapraszać na Andrzejki.

I tak oto narodziła się współczesna forma Andrzejek, czyli okazja do wspólnej zabawy ze znajomymi, w mniejszym lub większym gronie. Bardzo popularne stały się bale andrzejkowe w restauracjach, imprezy andrzejkowe w pubach, zabawy andrzejkowe w domach. Wszystkim tym formom zabawy andrzejkowej zawsze towarzyszy podtrzymanie tradycji wróżb andrzejkowych. Najbardziej znane wróżby andrzejkowe podczas zabaw andrzejkowych to lanie wosku, wyścig butów, obieranie jabłek, serca z imionam.

Zabawa andrzejkowa z wróżbami, odbywająca się w nastrojowym otoczeniu i towarzystwie sprawią, że ta noc pełna magii pozostanie na długo w pamięci. Ozdoby i dekoracje na Andrzejki oczywiście znajdziecie w naszym sklepie internetowym proARTI https://proarti.pl/sklep/27/andrzejki